Get in touch

Wykham Park Academy
Ruskin Road
Banbury
Oxfordshire
OX16 9HY

01295 251451
office@wykhampark-aspirations.org


Contact us

Staff List

General enquires

Please contact Mrs Tina Timms on 01295 251451 or email TTimms@Wykhampark-aspirations.org

Out of Hours Emergencies

For out of hours emergencies relating to the buildings or caretaking, please telephone Liz Fisher on 07834 570 450.

SENIOR LEADERSHIP TEAM

Sylvia Thomas Executive Principal of Wykham Park Academy and Futures Institute Banbury
Julia Ingham Vice Principal of Banbury Aspirations Campus / Head of Futures Institute Banbury
Shileen Green Vice Principal of Banbury Aspirations Campus
Carly Berry Assistant Principal – Head of Post 16
Justine Williams Assistant Principal – SENCO
Jenny Irvine Assistant Principal - Head of Charlecote College
Carine Foster Assistant Principal - Head of Dyrham College
Chris Colville Assistant Principal, Head of Newark College
Calum McLeish Assistant Principal, Head of Year 11 College

SENCo

Justine Williams Assistant Principal and SENCO

Teaching Staff

William Allen Head of Faculty - DT and Engineering
Elizabeth Atherton Apprentice Teacher
Katy Barber Apprentice Teacher
Emily Barron Teacher of Geography
Jonathan Bent Second in Faculty - Humanities
Martin Bird Teacher of Humanities
Thomas Bowen Teacher of PE, KS3 Pastoral Lead for Futures Institute Pathway
Kemika Campbell Teacher of Science
David Chilton Lead Practitioner of Geography
Alan Collins Head of Faculty - Engineering
Thomas Crawley Unqualified Teacher - Engineering and Academic Coach
Aisha Cumming Teacher of Art
Elise De Lancy Green Head of Department - Expressive Arts & Drama
Savita Dickson Teacher of English
Jodie Draper Teacher of English & Whole School Coordinator for Literacy
Sophie Duncan Head of Department - English
Francis Edwards Apprentice teacher
Samantha Ferguson Teacher of English
Catherine Graver Head of Faculty - MFL
Thomas Greevy Second in Faculty - Maths
Ian Griffiths Head of Faculty - Social Science
Emma Hancocks Teacher of Girls PE
Clare Harding Second in Faculty - DT
Lauren Hanson Deputy Head of Sixth Form
James Hudson Academic Coach - Maths
Jayne Jones Lead Teacher of Business
Lize Joubert Teacher of Science
Barbara Kinsella Teacher of English
Corinna Long Second in Faculty of Science
Katherine Maree Teacher of History
Johnathan Medwin Teacher of English
Chris Newell Teacher of Post 16 Maths
Florentino Nhanca Cover Supervisor
Sophie Nimmo Teacher of Modern Foreign Languages
Sneha Pai Teacher of Maths
Ketan Patel Head of Faculty - Computer Science & IT
Siobhan Pithouse Teacher of PE
Georgia Pomfrett Teacher of Science, Student Leadership
Lewis Pratt Head of Faculty - PE
Ewan Puran Teacher of Maths
Harry Radley Teacher of Science
Reece Sheppard Teacher of Geography
Riz Shires Teacher of English, Assistant SENCO
Helena Smagala Teacher of English
Jacky Smith Head of Faculty - Art
Mark Smith Teacher of PE
Lucie Smith-Childs School Sport Coordinator (SSCO)
Lee Spencer Lead Teacher of Music
Lucy Sterland ITT and NQT Coordinator
Simon Sterland Coordinator of Home Learning and Year 4-6 Primary Links
Martin Stowe Director of Social Development
Myles Sullivan Teacher of Humanities
James Towey Head of Department - Science
Tom Walton Teacher of Chemistry
Sidonie Williams Teacher of Geography
Sasheka Wright Teacher of Science
Sandra Young Head of Faculty - Maths

Futures Institute Teaching Staff

(who also teach at Wykham Park Academy / or Post 16 lessons)
Julia Ingham Vice Principal (Head of School)
Catherine Pickup Director of Project Based Learning

Support Staff

Alisha Al Ashkar Learning Support Assistant
Eve Andrews Learning Support Assistant
Ebony Arogundade Emotional Learning Support Assistant & Nurture Practitioner
Nikki Bagshaw School Nurse
Delmaine Bell Learning Support Assistant
William Chiverton Learning Support Assistant
Chrissie Carter Academic Nurture Teacher
Emma Daisley Nurture Practitioner & Restorative Practitioner
Liz Fisher District Facilities Manager
Terri Gold Learning Support Assistant
Diane Grant Receptionist
Lindsey Hamilton-Paulley Art and Food Technician
Julia Humphrey Family Support Worker
Elaine King Welfare Manager
Daniel Knight IT Apprentice
Katie Lambert Nurture Practitioner & Restorative Practitioner
Lisa Manley Learning Support Assistant
Kirsty Michell Librarian & Literacy Support
Darren Moody IT Technician
Liam Newman Learning Support Assistant
Paul Newman Family Support Worker
Alex O'Conner Family Support Worker
Lisa Palmer Whole School Administrator
Emma Peachey Pastoral Administrator
Beverley Pendery Learning Support Assistant
Jill Radini Attendance Co-ordinator
Tracey Salisbury Exams Officer
Aaron Speke Design & Technology/Enginerring Technician
Karen Tibbetts-Reeves Cover Manager and Administrator
Tina Timms PA to the Executive Principal
Lewis Ulla-Thomas Learning Support Assistant
Victoria Turvey Learning Support Assistant
Jacs Vigne Business Manager
Emma Walton Senior Technician
Katie White Sixth Form Administrator

Contact us

We use cookies to analyse usage of the website.
Collecting this data allows us to make the website work as well as possible.

Find out more